MŮŽETE SI VYPŮJČIT

Půjčování e-knih v knihovnách

A DALŠÍ TISÍCE E-KNIH VE SVÉ KNIHOVNĚ.

JAK NA TO?

 

 

 
 
 
 | Hlavní stránka | Ankety | Registrace | Reagovat | Hledat | Statistika |
Technika forum.elektronicke-knihy.info / Technika /

Kindle Paperwhite – recenze (rozpracováno)

Autor Angrandir
Administrátor
#1 | Zasláno: 13 Dub 2013 10:49 | Změnil(a): Angrandir
Kindle PaperwhiteÚVODEM

V prvních dojmech z používání čtečky Bookeen Cybook Odyssey Frontlight HD jsem krátce naznačil, proč jsem si místo ní nepořídil Kindle Paperwhite. Od té doby se nic zásadního nezměnilo, starý Kindle Keyboard stále funguje a slouží mi ke konzumaci obsahu z Amazonu (a testování e-knih „pro Kindle“) stejně dobře jako na začátku (resp. díky aktualizacím firmware ještě o něco lépe).

Nedávno jsem nicméně obdržel nabídku od obchodu eBook-ctecky.cz na zapůjčení Kindle Paperwhite za účelem vyzkoušení a sepsání uživatelských zkušeností v podobném duchu, kterou jsem rád využil. Čtečku jsem relativně intenzivně používal tři týdny v „běžném provozu“ (z větší části čtení a poznamenání námětů na korektury do připravované elektronické verze knihy Vzpomínky ledu, z menší části zkoušení různých funkcí). Kromě samotné čtečky jsem měl z uvedeného obchodu zapůjčené ještě „kožené“ pouzdro Tuff-Luv, konkrétně toto, o kterém se rovněž krátce zmíním.

Čtečka Kindle Paperwhite byla uvedena na trh přibližně před půl rokem a od té doby se na Internetu vyrojila nepřeberná spousta dojmů, recenzí, zkušeností a souvisejících diskusí (v angličtině i v češtině) a nejsem si jistý, zda se v následujícím textu dozvíte něco, co jste ještě nevěděli. V každém případě se stále jedná o vlajkovou loď Amazonu (v kategorii zařízení s elektronickým inkoustem) a pokud v současné době uvažujete o nákupu nové (první?) čtečky, může být pro vás zajímavým kandidátem.

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ PARAMETRY
(převzato z Amazon.com)

 • Displej: 6" Paperwhite displej s patentovaným vestavěným osvětlením, 212 bodů na palec, optimalizované fonty, 16 odstínů šedi
 • Rozměry: 169 mm × 117 mm × 9,1 mm
 • Hmotnost: 213 gramů
 • Úložný prostor v zařízení: 2 GB interní paměti (přibližně 1,25 GB pro uživatelský obsah)
 • Online úložný prostor: bezplatné uložení veškerého „Amazon obsahu“ v cloudu
 • Výdrž baterie: až osm týdnů na jedno nabití (půl hodiny čtení denně, vypnutá Wi-Fi, nastavení intenzity nasvícení na 10); výdrž baterie závisí na používání nasvícení a Wi-Fi
 • Doba nabíjení: úplné nabití za 4 hodiny z počítače přes USB kabel
 • Wi-Fi připojení: podporuje veřejné a soukromé Wi-Fi sítě a hotspoty využívající standardy 802.11b, 802.11g nebo 802.11n, podporuje zabezpečení WEP, WPA a WPA2 security, ověřování heslem nebo WPS
 • Podporované formáty: nativně Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, nechráněné MOBI/PRC; po konverzi HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP
 • Dokumentace: Příručka Začínáme (Quick Start Guide) – tištěná v krabici + PDF v Kindle; Uživatelská příručka (Kindle Paperwhite User Guide) – pouze v PDF v Kindle. Další informace na webu.
 • Záruka: Přímo na Amazon.com 1 rok, při nákupu v ČR standardní 2 roky
 • Obsah balení: Kindle Paperwhite, USB 2.0 napájecí kabel, Quick Start Guide (příručka Začínáme)

Co stojí za zmínku:

ÚLOŽNÝ PROSTOR

Amazon zastává názor, že 1,25 GB pro uživatelský obsah bez možnosti rozšíření většině čtenářů stačí a můžeme oprávněně předpokládat, že má pravdu – díky propojení čtečky s obchodem mají v Amazonu patrně přehled, kolik obsahu se v konkrétních zařízeních skutečně za určitý časový úsek nashromáždilo a jaká část leží ladem.

Kindle PaperwhiteČeský zákazník nakupující české knihy je v této oblasti mírně znevýhodněný – knihy nakupované na Amazon.com (zasílané z uživatelského účtu) jsou automaticky optimalizované pro konkrétní zařízení a mohou být při stejném objemu menší.

U běžné beletrie (typicky stovky KB až 1 MB na titul) čtenář na tento problém nenarazí, nicméně výpravnější publikace s větším množstvím ilustrací mohou dosahovat velikostí řádově větších (například tato e-kniha zabírá v Kindle téměř 50 MB) a pokud někdo podobné publikace vyhledává a čte, může pro něj být vestavěná paměť limitující.

Čtečky s podporou SD karet mají ještě jednu výhodu – pokud chcete někomu čtečku půjčit (aby si vyzkoušel, jak to vlastně funguje), nemáte k dotyčnému osobně, jeho spanilé manželce nebo nezletilým dětem absolutní důvěru a nechcete se stát potenciálním terčem trapného žertíku nakladatelství nebo nějakého podobného subjektu, místo „nízkoúrovňového“ mazání obsahu čtečky si obsah uchováváte na kartách a na půjčování si vyčleníte speciální půjčovací kartu s Babičkou, Čapkem a vybranými bestsellery z Uloz.to a máte po starostech.

Amazon má pro nepoužívání karet dobré důvody (udržení nízké ceny při zachování vysoké užitné hodnoty pro většinu uživatelů), nicméně pro menšinu uživatelů může být tato skutečnost limitující, každý se musí rozhodnout sám.

Pro úplnost nutno dodat, že kromě prostoru ve čtečce může každý registrovaný uživatel Amazonu automaticky využívat také tzv. Amazon Cloud Drive. Pokud si koupíte e-knihu v českém e-shopu a pošlete si ji e-mailem do čtečky (buď přímo z e-shopu nebo později z počítače), kniha se kromě čtečky ocitne také v tomto webovém úložišti na serveru Amazonu a pokud vám ve čtečce dojde místo, můžete si knihu ze zařízení smazat a kdykoli později (až se místo uvolní) si ji z tohoto úložiště pohodlně stáhnout.

Nevýhodou cloudového řešení (ve srovnání se SD kartou nebo větší vestavěnou pamětí) je omezená kapacita (zdarma pouze prvních 5 GB) a nutnost wi-fi připojení. Obsah zakoupený na Amazonu se do této kvóty nezapočítává – na Amazon.com si můžete nakoupit nekonečné množství knih a do čtečky si je stahovat pouze pokud je potřebujete.

(NE)VÝMĚNA BATERIE

Jak je u současných čteček zvykem, ani u Kindle Paperwhite se nepočítá s uživatelskou výměnou opotřebovaného akumulátoru za nový – čtečka by měla morálně zastarat dříve, než bude akumulátor zapotřebí vyměnit. Až k tomu dojde, prakticky jistě (pokud nenarazíte na vadný kus) už zařízení nebude v záruce, takže si můžete na internetu dohledat návod pro kutily, sehnat si potřebné ingredience a provést výměnu svépomocí, případně ji svěřit šikovnějšímu a odvážnějšímu kamarádovi.

Čtečky s vyměnitelnými bateriemi na trhu naleznete, ke známějším patří například některé JetBooky – nicméně je otázka, pro kolik uživatelů se jedná o dostatečně důležitý parametr, aby byl ochotný kvůli němu přistupovat ke kompromisům v dalších oblastech a doufat, že se mu ve čtečce po třech letech nerozbije něco úplně jiného, kvůli čemu ji stejně bude muset vyměnit.

Trvanlivost akumulátoru pochopitelně není možné v současné době posoudit, uvidíme po pár letech. Holt žijeme ve společnosti založené na neustálé opakované spotřebě věcí a asi se s podobnými trendy nezbývá než smířit.

Univerzální micro USB nabíječka 230VNABÍJENÍ

Součástí balení je kabel, který se dá kromě nahrávání obsahu použít i k nabíjení čtečky z PC (přes USB port). Rychlejší a pohodlnější (nezávislost na PC) je nabíjení z elektrické sítě – není zapotřebí žádná speciální, můžete použít prakticky libovolnou nabíječku s microUSB konektorem.

S REKLAMAMI NEBO BEZ?

Společnost Amazon nabízí své čtečky (včetně Kindle Paperwhite) ve dvou verzích – „Special offers“ (s reklamami) a bez reklam.

Verze s reklamami je oficiálně určena pouze pro americký trh. Pokud jste americký (US) zákazník, můžete si při nákupu čtečky vybrat, zda si pořídíte verzi s reklamami nebo bez reklam. Verze s reklamami je momentálně o 20 USD levnější (v USA); pokud si coby Američan koupíte verzi s reklamami a později si to rozmyslíte, v nastavení svého účtu si můžete za 20 USD (neověřeno) reklamy jednoduše vypnout. Obě verze čtečky jsou hardwarově i softwarově zcela identické, zobrazování reklam je nastaveno na serveru Amazonu (zda se mají na čtečce s konkrétním sériovým číslem reklamy zobrazovat či nikoli).

Všichni ostatní zákazníci (lidé nežijící v USA) si mohou oficiálně pořídit pouze verzi bez reklam, buď na Amazon.com (pro zákazníky z oblastí, kde neexistuje místní Amazon) případně v sesterských obchodech Amazon.co.uk (zákazníci z UK), Amazon.de (zákazníci z Německa) a dalších.

Prakticky všichni čeští prodejci nicméně nabízejí čtečky s reklamami (protože jsou levnější a prodá se jich víc) – někde v distribučním řetězci se zřejmě skrývá malý fígl (předstírání US adresy), který tuto možnost umožňuje. Pro Amazon je ČR (Maďarsko, Somálsko atd.) natolik nevýznamný trh, že nás má na háku a podobné věci neřeší.

Pokud se jako neamerický zákazník nějakým způsobem (zpravidla nákupem v českém obchodě) k verzi s reklamami dostanete, svépomocí vypnout si je nemůžete (ani za zmíněný poplatek) – příslušná volba není v nastavení účtu k dispozici.

Jedinou možností je požádat o odstranění reklam podporu Amazonu, výsledek záleží na usouzení a dobré vůli pracovníka podpory, na kterého zrovna narazíte.

Úvodní obrazovka bez reklamy a s reklamou:

Zobrazování reklamy na Kindle Paperwhite

Na obsah reklam jsem se rovněž ptal podpory Amazonu, bylo mi sděleno, že jejich výběr souvisí se způsobem používání webu Amazonu – pokud v systému existují reklamy na produkty podobné produktům, které jsem si v minulosti na Amazonu prohlížel nebo vyhledával, měly by se zobrazovat přednostně. V mém případě se veškeré zobrazované reklamy týkaly dočasně zlevněných e-knih, které bych si potenciálně mohl koupit, o to mi vadily méně.

Reklamy se zobrazují na dvou místech – jednak přes celou obrazovku místo obrázku zobrazovaného na uspaném Kindle („spořič obrazovky“), jednak ve spodní části úvodní obrazovky (na Paperwhite necelých 12 % plochy displeje). Uvnitř knih, na obrazovkách s nastavením atd. se reklamy nezobrazují. Věcně tedy ničemu nevadí, jedná se pouze o estetickou záležitost, případně subjektivní pocit, že je člověk zapojený do jakéhosi „sociálního programu“.
Autor Angrandir
Administrátor
#2 | Zasláno: 13 Dub 2013 18:15 | Změnil(a): Angrandir
Na verzi bez reklam se v režimu spánku zobrazují statické obrázky s tematikou psaní, klasického tisku a podobně (místo reklam zobrazovaných ve verzi s reklamami) – po každém uspání jeden náhodný obrázek z následujícího výběru:

Tapety na Kindle Paperwhite

Tapety není možné nahradit vlastními obrázky (bez použití hacku). Stejné tapety se používají i na základním modelu Kindle (v ČR označovném jako Kindle 4 nebo Kindle 5).

3G VERZE

Obě verze (s reklamami a bez reklam) se dají pořídit ve variantách s 3G a bez 3G (tj. Wi-Fi + 3G). Cenový rozdíl je poměrně výrazný (na Amazonu 60 USD, v českých obchodech zpravidla více než 1500 Kč) a přidaná hodnota relativně malá – díky 3G připojení jsou k dispozici funkce související se službami Amazonu i na místech, kde nemáte k dispozici Wi-Fi připojení – konkrétně komunikace s cloudovým úložištěm (stahování zakoupených/zaslaných knih do zařízení), nákup nových knih na Amazonu, informování o dočtené knize na Facebooku atd. 3G na Paperwhite neumožňuje neomezený přístup na Internet, jako tomu kdysi bylo u 3G verze Kindle Keyboard (než došlo ze strany Amazonu k nastavení limitu přenášených dat patrně kvůli příliš intenzivnímu zneužívání služby).

S přihlédnutím k výše uvedenému mohu prakticky každému doporučit nejlevnější variantu bez 3G s reklamami (navíc v českých obchodech často jinou verzi nenajdete). Pokud vám budou reklamy vadit, podívejte se do zmíněného nastavení účtu na webu Amazonu a pokud v něm stejně jako já nenajdete odkaz na jejich vypnutí, obraťte se na support (osobně jsem vhodnou kategorii nenašel, takže jsem šel přes Kindle → (výběr konkrétního zařízení) → Other Kindle Questions → Provide Feedback → Share your reading experience → Start Chatting), problém jim naznačte a s pravděpodobností blížící se jistotě se reklam zbavíte (zdarma nebo za nižší cenu, než činí rozdíl mezi modely v našich obchodech).

VIZÁŽ

Po různých bílých a šedostříbrných variantách známých z předchozích modelů je Paperwhite k dispozici pouze v černé barvě – černá je elegantní a zlepšuje subjektivní vnímání kontrastu displeje, což je zvlášť u Paperwhite (marketingově) důležité, viz kapitolka o displeji.

Čtečka neobsahuje žádné fyzické ovládací prvky (tlačítka, kurzor), jedinou výjimkou je tlačítko sloužící k zapnutí přístroje na spodní (boční) hraně (stejné jako Kindle 4/5). Ovládání je pouze dotykové. Velikost okrajů je přiměřená, zadní část je pogumovaná a v ruce se drží dobře, nicméně ne tak dobře jako některé čtečky s probranou zadní stranou (Paperwhite je zcela plochá). Tento argument je nepodstatný, pokud při čtení používáte pouzdro.

Bez ohledu na intenzitu (ne)mytí rukou jsou na rámečku kolem displeje záhy patrné otisky prstů a mastné šmouhy.

DISPLEJ

Displeje pro většinu na trhu dostupných čteček vyrábí společnost E Ink Corporation a nabízí tak určitou standardní kvalitu. Způsob použití těchto displejů v jednotlivých modelech čteček se nicméně liší a liší se i související čtenářský komfort.

U Paperwhite se vyloženě nabízejí dvě možnosti srovnávání – s nasvícenými čtečkami jiných výrobců a s nenasvícenými čtečkami (téhož výrobce i jiných výrobců).

Ve srovnání s Cybook Bookeen Odyssey Frontlight HD má Kindle Paperwhite lépe vyřešené umístění diod (zdrojů světla) – na Paperwhite jsou vidět pouze pod úhlem, který při čtení za normálních okolností nenastává a tudíž neruší (částečně se jedná o lepší design /umístění diod/, částečně o lepší dílenské zpracování /mezery mezi vrstvami?/). Tento rozdíl je pro mě zdaleka nejpodstatnější (na obou zařízeních mám načtených pár nocí) a pokud bych si vybíral jen podle displeje, prakticky bez rozmýšlení bych si vybral Paperwhite.

(Nevhodné umístění diod neřeší nastavení intenzity nasvícení – můžete si to představit tak (fotí se to těžko), že pokud si v rozhraní čtečky nastavíte intenzitu nasvícení 1/20, svítí displej na 1/20 a diody na okrajích 30/20, pokud si nastavíte intenzitu na 20/20, svítí displej na 20/20 a diody rovněž na 30/20).

Na druhou stranu osvětlení Cybooku se zdá být rovnoměrnější. Patrně všechny současné čtečky s osvětlením (Amazon, Cybook, Nook, Kobo) mají problém se „stíny“ na straně, kde jsou umístěny zdroje světla, Paperwhite je na tom v tomhle ohledu trochu hůř, obrazovka zvlášť ve spodní části připomíná nasvícený zvlněný papír, mírné „šmouhy“ jsou patrné po celé ploše displeje. Není to dokonalé, ale po krátkém zvykání to člověk přestane vnímat.

Obě čtečky si v aktuální verzi firmware pamatují intenzitu nasvícení i po vypnutí, což někomu může vyhovovat (pokud čte jenom v noci). Tato vlastnost se na Paperwhite nedá deaktivovat, ale není to ani nezbytně nutné, osobně mi vyhovuje intenzita přibližně 5/24, která v noci stačí a ve dne není znatelná).

Jak už jste patrně četli jinde, nasvícení u Kindle se nedá úplně vypnout (ve stávající verzi firmware) – pokud se nastaví na úroveň 0/24, i v úplné tmě je obsah displeje (špatně) čitelný.

Na jednu stranu se jedná o laciný marketingový trik, kterým Amazon získává výhodu ve srovnání s konkurencí (nasvícení se vypíná v režimu spánku a na světlejších reklamách/obrázcích „šetřiče“ je vidět, že je nenasvícený displej prakticky stejně žlutý jako na zmíněném Cybooku). Na druhou stranu to má objektivní výhody – čtení na žlutém displeji většina lidí nevyhledává a nemůže se stát, že člověk nedokáže čtečku potmě ovládat (a nasvícení si zapnout, aniž by si bylo nutné posvítit lampičkou). Za denního světla není nasvícení na nejnižších úrovních běžným okem viditelné (není vidět, že čtečka svítí, jenom je podklad míň žlutý).

Ve srovnání s nenasvícenými čtečkami jako například Kindle Touch (ideový předchůdce Paperwhite) nebo Nook STR má Kindle Paperwhite bez dostatečně intenzivního nasvícení nižší kontrast – bílá má nádech do žluta, černá do šeda. Nicméně jak již bylo řečeno, tento nedostatek se dá eliminovat používáním nasvícení i za denního světla.
Autor Angrandir
Administrátor
#3 | Zasláno: 3 Čvc 2013 13:51 | Změnil(a): Angrandir
… o 12 týdnů později …

Z časových důvodů jsem se k dokončení rozepsané recenze nedostal a v dohledné době ani nedostanu, ve volném čase (resp. jeho e-knižní části) se potřebuji věnovat jiným aktivitám.

Se čtečkou to nakonec dopadlo tak, že jsem si zapůjčený exemplář původně zamýšlený jako recenzní od prodejce odkoupil (i se zmíněným pouzdrem), navíc krátce poté starý Keyboard „podědila“ známá (poté co její novou čtečku podědil neznámý sběrač cizích věcí), takže se z Paperwhite rázem stala moje primární čtečka.

Pokud tedy o nákupu čtečky přemýšlíte a zajímá vás cokoli konkrétního, zeptejte se v diskusi, můžu ledacos vyzkoušet a okomentovat.

POŘIZOVÁNÍ POZNÁMEK

Na základě dlouhodobějších zkušeností se čtečkou bych rád zmínil ještě pořizování poznámek – u většiny převáděných titulů současně provádím mírné jazykové korektury, které spočívají v tom, že si knihu po převodu celou přečtu, ve čtečce poznačím sporné pasáže, následně z nich na počítači sestavím seznam a po případné diskusi s autorem původního znění zanesu do e-knihy.

Díky intuitivnímu rozhraní, kvalitní softwarové klávesnici a dobře reagujícímu displeji je pořizování poznámek výrazně příjemnější než na staré čtečce s klávesnicí – s vynaložením srovnatelného času si k většině zvýrazněných pasáží poznamenávám pár slov i v případech, kdy bych si na staré čtečce příslušnou pasáž jenom podtrhl a snažil se nezapomenout, co jsem měl na mysli (protože je tlačítková navigace po stránce spojená s používáním hardwarové klávesnice mnohem zdlouhavější). Pro mě osobně se jedná o významný důvod, proč upřednostnit Paperwhite před levnější (a lehčí) Kindle 4/5 (softwarová klávesnice bez dotykového ovládání se na poznámky opravdu nehodí).

POUZDRO „WESTERN“

Pouzdro Western pro Kindle PaperwhiteV úvodu jsem zmínil pouzdro, takže se krátce zastavím ještě u něj.

Kindle a další čtečky „klasického střihu“ (Sony, PocketBook) mají výhodu, že jsou ve vztahu k pouzdrům poměrně univerzální, takže pokud vám z nějakého důvodu čtečka zahyne dřív než pouzdro, naleznete na trhu celou řadu zajímavých alternativ (i od jiných výrobců), se kterými bude staré pouzdro kompatibilní. Popisované pouzdro patří do této kategorie, díky univerzálnímu uchycení čtečky v rozích pomocí pásků/gumiček.

Měl jsem zapůjčená dvě pouzdra, jedno konopné a jedno kožené – kožené jsem si nechal hlavně proto, aby se mi nepletlo s ostatními pouzdry/čtečkami, které mám doma.

Model „Western“ je od pohledu pěkná snobárna (v neutrálním slova smyslu), což je patrné už z oficiálního popisku – „jizvy vyprávějící příběhy“ atd.

Na druhou stranu cena (blížící se pořizovacím nákladům na levnější čtečku) je jediný aspekt, ke kterému bych měl nějaké vážnější výhrady.

Pouzdro je velmi příjemné na omak a celkově tak nějak do určité míry kompenzuje neosobní plastovost čtečky, takže je jednodušší nabýt dojmu, že člověk čte knihu a nehraje si s nějakým gadgetem (to pochopitelně závisí také na obsahu knihy).

Přední strana desek ukrývá v jednom z rohů magnet, který by teoreticky mohl způsobovat okamžité uspání/probuzení Paperwhite při zavření/otevření pouzdra, nicméně není tomu tak – magnet je příliš slabý resp. při zavřeném pouzdře díky pásku přes roh příliš vzdálený od rámečku a čtečka na něj nijak nereaguje. Výrobce nikde netvrdí, že by pouzdro pro Paperwhite tuto funkci nabízelo, ale je to trochu škoda (k probouzení je zapotřebí používat hardwarové tlačítko).

Ochrana pouzdra před otevřením převlékací gumičkou je jednoduchá, pohodlná na ovládání a funkční, stejně jako magnety a patenty je v každém případě lepší než nic (i když nic je patrně nejelegantnější).

Radit s nákupem pouzdra je ošemetná záležitost – do značné míry se jedná o otázku vkusu. V nabídce se určitě najde celá řada líbivějších, odolnějších, levnějších atd. pouzder, záleží na osobních preferencích každého uživatele. Western je hlavně pro lidi, kteří rádi vlastní kožené věci, případně rádi vlastní věci, které vlastní co nejmíň jiných lidí – prostě snobárna .
Autor Návštěvník
#4 | Zasláno: 28 Bře 2014 13:21
Kdo se nebojí nakupovat v Číně, doporučuji toto pouzdro:
http://www.aliexpress.com/snapshot/6013519578.html
Naprostá spokojenost, funkce automatického zapínání / vypínání, cena zhruba čtvrtinová proti stejnému výrobku nabízenému v ČR, doprava zdrama.
Technika forum.elektronicke-knihy.info / Technika / Kindle Paperwhite – recenze (rozpracováno) Nahoru
Vaše reakce Klikněte na tuto ikonu, pokud se chcete přesunout na citovanou zprávu
  

» Uživatelské jméno  » Heslo 
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.