Část majitelů čteček si dříve nebo později položí otázku, kde do svých placatých mazlíčků shánět obsah. (Obsahem mám v tomto příspěvku na mysli pouze obsah placený, který se ke čtenářům dostává v souladu s vůlí nakladatelů a podle jejich pravidel, navíc pouze obsah v českém jazyce, jinými slovy české e-knihy nabízené českými nakladateli.) Má smysl si pořizovat všechny e-knihy od jediného prodejce? Pokud ano, proč a od kterého? Nebo je snad lepší kupovat každou e-knihu někde jinde? V dalším textu naleznete pár postřehů a osobních tipů, jak se k této problematice stavět.
Tištěné (papírové) knihy mají ve srovnání s elektronickými jednu podstatnou výhodu. Ať si koupím tištěnou knihu kdekoli od kohokoli, mám prakticky jistotu, že dostanu do ruky stejný produkt. Pokud v nějakém ohledu stejný není, zpravidla mohu odlišnost prohlásit za defekt (například chybějící strany), knihu vrátit a výměnou obdržet dobrý kus.
U elektronických knih toto jednoduché pravidlo neplatí, e-knihy jsou z podstaty věci tak nějak „turbulentnější“. Jednotliví prodejci (
Kosmas,
Martinus,
Palmknihy,
eReading a další) nejsou pouhými netvůrčími přesouvači věcí, které jim někdo (nakladatel/velkoobchod) poskytl, nýbrž poskytují OBSAH (k čemuž obdrží od nakladatele povolení a něco, čemu můžeme pracovně říkat „podklady“).
Z různých důvodů převážně technického rázu koncoví zákazníci jednotlivých prodejců získávají tento obsah v nejrůznější podobě, jehož užitná hodnota se může u jednoho konkrétního titulu někdy i významně lišit. Jako ilustrační příklad (abych nikoho příliš neurazil a současně demonstroval, že se e-knihy u jednotlivých prodejců opravdu liší) uvedu e-knihu
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel z nakladatelství Panteon:

U starších titulů bývají rozdíly často výraznější, u novějších bývají výrazné někdy více, někdy méně než na uvedené ukázce.
K největším rozdílům dochází v případech, kdy nakladatel konečnou podobu e-knih vůbec neřeší a jako „podklad“ pošle jednotlivým prodejcům v lepším případě zdrojové soubory ze sázecího programu, ve středním případě nějaký Word, v nejhorším případě tiskové PDF (které se pro převod do e-knižních formátů nehodí). Každý prodejce si následně z těchto podkladů svépomocí a nezávisle na všech ostatních vyrobí vlastní verzi (kterou si nakladatel v lepším případě vyžádá ke kontrole a schválení). Různé nástroje, postupy, schopnosti, zkušenosti, časové možnosti, míra pečlivosti i individuální vkus prodejců resp. pověřených interních i externích pracovníků pak vedou k tomu, že se od sebe jednotlivé verze liší.
Nedá se stoprocentně říct, že by některý prodejce byl v rámci naplňování tohoto scénáře vyloženě horší než všichni ostatní, určité zákonitosti se sice vysledovat dají, ale pro účel tohoto článku nepovažuji za nutné žádného konkrétního prodejce vyzdvihovat ani shazovat (všechno si můžete ověřit sami, k tomu se ještě dostaneme).
Každopádně se dá říct, že to nikdo nedělá schválně aby zákazníkům zkomplikoval život – každý prodejce má ke svému počínání racionální důvody a snaží se, aby jeho zákazníci byli co nejspokojenější. Do hotových e-knih od nakladatele zpravidla musí zasahovat kvůli doplňování sociálního DRM (vodotisku), k čemuž jednotliví prodejci používají různé systémy (každý svůj), ale kromě toho se často snaží e-knihy nejrůznějším způsobem „opravovat“ zejména ve snaze o zvýšení kompatibility s nejrůznějšími zařízeními, na kterých jeho zákazníci e-knihy čtou a kterým se tímto snaží vycházet vstříc (a minimalizovat množství stížností, neřkuli reklamací, které jsou právně komplikované).
Druhý scénář je takový, že nakladatel předá prodejcům e-knihu ve formátu EPUB – buď nechá doškolit nějakého svého sazeče, nebo přípravu svěří nějaké třetí straně. Nakladatelem dodaný EPUB je prakticky vždy nejbližší výsledku, který se nakonec dostane k zákazníkovi, ale ani v tomto případě se nedá říct, že obdrží všude úplně to samé, každý prodejce i na tento „podklad“ aplikuje určité mechanismy a postupy, kterými dodaný EPUB trochu vylepší, trochu zmrcasí, případně (možná nejčastěji) obojí současně.
Zmíněný druhý scénář má ještě jeden podscénář – někteří prodejci sami nabízejí formátovací služby nakladatelům, takže si prodejce od nakladatele vezme podklady, vytvoří e-knihu a výsledek nakladateli vrátí, ať si s ním dělá co chce (poskytne ostatním prodejcům). Tato služba bývá někdy poskytována zdarma výměnou za krátkou časovou exkluzivitu při nabízení titulu (například pokud knihu naformátují Palmknihy, prodává se nějakou dobu pouze na Palmknihách, než se objeví u ostatních prodejců – pořád se jedná o e-knihu naformátovanou Palmknihami, i když ji mohou ostatní dle vlastního uvážení trochu vylepšit/zmrcasit, viz výše).
Kromě toho, že z uvedených důvodů vznikají a dostávají se mezi čtenáře různé objektivně horší a lepší verze té samé e-knihy (všechny jsou „oficiální“ a s výjimkou slevových akcí prodejců za ně zákazník zaplatí stejnou cenu), různé verze se ještě různě zobrazují na různých zařízeních, takže na jednom konkrétním zařízení může vypadat nejlépe jedna verze, na jiném zařízení jiná verze (a naopak). Navíc čtenáři mohou mít různý vkus, takže verze která někomu přijde nejlepší jinému nevyhovuje (a naopak).
Z výše uvedeného plyne, že osobně považuji za rozumné nevázat se na jednoho prodejce a kupovat si konkrétní tituly tam, kde tu kterou konkrétní e-knihu prodávají v podobě, která mi resp. mé čtečce z dostupných možností sedí nejvíc (buď je použitelná úplně tak jak je, nebo mi oprava k mé spokojenosti zabere relativně nejmíň práce). Praxe taková nebývá (kolem jednotlivých e-shopů se tvoří fankluby zarytých příznivců, kteří na svého distributora nedají dopustit, klaní se mu za naprosté samozřejmosti a blahosklonně přehlížejí, i když jim prodejce vyloženě močí do očí), což je pro distributora určitě morálně vzpružující, ale ne tak docela racionální.
Pokud máte čtečku propojenou s e-shopem Palmknih (Bookeen) nebo eReadingu (různé brandované čínské modely), nebojte se kupovat e-knihy kdekoli se vám zamane, pokud je tam mají hezčí: je to zcela legální a technicky možné, prostě si koupíte e-knihu v e-shopu bez kočky a nahrajete kabelem do čtečky s kočkou a naopak a tak dále.
Jaký je tedy doporučený postup?
1. Vyberte si titul (každý si vybírá knihy ke čtení jinak, do toho nikomu kecat nebudu

.
2. Pokud nemusíte číst novinky ještě horké z elektronické tiskárny, pár dní (dva až tři) počkejte, až se e-kniha usadí, všude si ji zařadí do katalogu ve formátech, které zamýšlejí, první zákazníci jim vynadají za chyby které obratem opraví atd. Pokud tenhle krok přeskočíte, může se stát, že si koupíte verzi spíchlou horkou jehlou, druhý den se u konkurence objeví verze o poznání kvalitnější a „svého“ prodejce už k žádné opravě nedonutíte, protože už s jazykem na vestě konvertuje sto padesát čtyři úplně jiných a úplně novějších knih.
3. Navštivte obchod některého prodejce e-knih (
Kosmas,
Martinus,
Palmknihy,
eReading, pokud máte Kindle, můžete zavítat i na
wKnihy, případně jakýkoli další obchod, které znáte). [Pokud se v tomto bodě nacházíte poněkolikáté, navštivte další obchod, ve kterém jste ještě při výběru zkoumaného titul(u) nebyli.]
4. Zkontrolujte, zda prodejce příslušný titul v elektronické podobě vůbec nabízí. Pokud nenabízí, máte výběr jednodušší. (Pokud vám slíbí, že nejpozději do pár hodin podepíše smlouvu s nakladatelem a zařadí do nabídky e-knihu v podobě, ze které budou oči přecházet, můžete tomu věřit jestli chcete, ale počkejte si na ukázku, viz níže.)
5. Projděte si nabídku dostupných formátů. Stává se (byť v současné době už ne tak často jako kdysi), že některá e-kniha je u jednoho prodejce k dispozici pouze v PDF, u jiného je kromě PDF k dispozici i EPUB a/nebo Mobi. V podobném případě se téměř vždycky vyplatí koupit verzi tam, kde nabízejí EPUB/Mobi. Jedná se patrně o důsledek prvního scénáře uvedeného výše – všichni prodejci dostali od nakladatele PDF, ale někteří ještě nestihli konverzi provést nebo to ani nemají v úmyslu (kvalitní konverze jedné knihy z PDF znamená mnoho hodin práce).
5a. Pokud používáte Kindle a nechcete/neumíte odstraňovat
Adobe DRM, e-knihám s touto ochranou se vyhněte. Ve výjimečných případech se prodejci mohou lišit i v tomto ohledu (stejnou knihu někdo nabízí s Adobe DRM a někdo jiný bez), neblaze proslulý býval v této oblasti
Martinus, ale v poslední době už rovněž vyměknul a snaží se nabízet e-knihy bez fyzické ochrany proti kopírování, pouze s identifikací zákazníka v kopii zakoupené knihy.
6. Stáhněte si ukázku ve formátu, ve kterém chcete e-knihu číst, uložte si ji do čtečky ve které chcete e-knihu číst a přečtěte si ji (nečtěte ji v počítači, zvlášť pokud nemáte s e-knihami větší zkušenosti, v počítači může vypadat jinak). Zkontrolujte věci, které vás zajímají (hlavně formátování, použitý font nebo fonty (bývají různé u různých prodejců), množství překlepů – i to se může mezi prodejci lišit, pokud zajišťují konverzi sami! – případně můžete vyzkoušet navigaci, i když ta nemusí být v ukázce zcela funkční/reprezentativní, ani Amazon nemívá po téhle stránce plně funkční ukázky).
6a. Pokud používáte Kindle a v nabídce formátů nenaleznete „Mobi“, neházejte flintu do žita. Pokud je k dispozici EPUB, je velmi pravděpodobné, že bude na Kindle vypadat stejně dobře jako na čtečkách, které EPUB podporují nativně. Stáhněte si EPUB ukázku, nainstalujte si program
KindleGen, přetáhněte EPUB ukázku na ikonu KindleGenu a výsledný soubor s příponou .mobi nahrajte do Kindle (viz
související článek). Pokud vám bude vyhovovat ukázka, dá se předpokládat, že bude v pořádku i plná verze knihy. (Pokud používáte program
Calibre, můžete ke stejnému účelu použít i ten; jako cílový formát zvolte AZW3 – Mobi je zastaralý formát s menším množstvím formátovacích možností.) Opět si dávejte pozor na Adobe DRM (viz bod 4a), ukázky jsou typicky k dispozici bez DRM, na rozdíl od plných verzí knih. Pokud je u e-knihy v obchodě napsáno, že obsahuje Adobe DRM, máte Kindle, podaří se vám EPUB ukázku převést a přečíst, stejně si e-knihu nekupujte, pokud nevíte co děláte.
Pokud vám přímo dostupná nebo uvedeným způsobem vyrobená ukázka vyhovuje, můžete výběrové řízení ukončit a e-knihu si koupit. V opačném případě přejděte do bodu 2, vyberte dalšího prodejce a pokračujte v testování. Pokud projdete všechny obchody co znáte, buď se vraťte tam, kde se vám ukázka líbila nejvíc, nebo se na nákup vykašlete a vyberte si jiný titul. Prodejci zpravidla vítají konstruktivní připomínky, takže pokud jste ochotní obětovat trochu času pro zlepšení e-knižní kultury, prodejci slušně napište, proč jste si po otestování ukázky raději koupili e-knihu jinde resp. vůbec. Pokud někde nabízejí e-knihu v určitém formátu, ale ukázka není v tomto formátu k dispozici (s výjimkou formátu EPUB a čtečky Kindle, viz bod 5a), prodejce o ukázku v příslušném formátu požádejte. Pokud se jedná o impulzivní nákup, buď prodejce při výběru vynechte nebo zariskujte, pokud máte hráčskou náturu a dostatek zbytečných peněz.
Ještě jedna poznámka pro majitele Kindle – v bodě 5a popsanou konverzí (přes KindleGen) můžete někdy bez námahy (pár kliknutí) docílit lepšího výsledku, než když použijete „Mobi“ nabízené přímo prodejcem. V drtivé většině případů je nabízení formátu Mobi pouze takový malý trik a ve skutečnosti si stahujete výsledek automatické konverze z EPUBu, který vytvořil před několika vteřinami prodejcův server. Pokud prodejce konvertuje knihy skutečně do starého formátu Mobi (Mobipocket), bude výsledek často horší, než když si stáhnete EPUB a podomácku zkonvertujete KindleGenem (výsledný .mobi obsahuje ve skutečnosti Mobi a KF8) nebo Calibrem do AZW3 (= čistý KF8). Můžete si to zkusit (už na ukázce) – porovnat hotovou s podomácku vytvořenou. Nemusí to platit vždycky, prodejce může mít EPUB odladěný právě pro ten způsob konverze který používá, ale stojí to za pokus.
Výše uvedené kroky určitě nemusíte provádět vždycky (nebo alespoň ne všechny), časem objevíte jistá pravidla („knihy z nakladatelství X z řady Y jsou zpravidla nejlepší od knihkupce Z“), ale zvlášť ze začátku se určitě vyplatí vyvinout určité úsilí a nasbírat si zkušenosti (týkající se knih, které vy osobně obvykle čtete). V některých případech to vůbec není jednoduché, například e-knihy pro
Talpress formátují na střídačku minimálně tři nebo čtyři subjekty – Kosmas, Palmknihy, já (a možná i eReading), z čehož vzniká závratné množství kombinací, a to je jenom jeden nakladatel z mnoha desítek.

Navíc se všichni učí (e-knihy se v čase zlepšují), občas se některá e-kniha opraví/přeformátuje…
Jak patrně z uvedeného čiší, celá problematika je poměrně chaotická a vše uvedené platí pouze s určitou nižší nebo vyšší pravděpodobností, cílem pojednání je tedy pouze zvýšit pravděpodobnost, že za svoje peníze dostanete v rámci možností relativně alespoň trochu častěji než zřídka nejlepší možnou dostupnou kvalitu.
O vlastní zkušenosti se můžete podělit v diskusi.