V internetových diskusích se člověk občas setká s výrokem typu „[nějaká čtečka z nějaké východoasijské země] je na tom softwarově daleko lépe než Amazon“. Těžko říct, co má dotyčný zarputilý nepřítel (typicky současně nemajitel) Kindle konkrétně na mysli; v tomto příspěvku bych chtěl krátce zmínit pouze jeden související aspekt, který se často používá jako nepříliš poctivý argument předkládaný potenciálním uživatelům, proč by si Kindle neměli pořizovat.
Kindle oficiálně podporuje formáty AZW, MOBI, PRC (což bývá v praxi jedno a to samé), PDF a TXT. Běžná východoasijská čtečka (dle informací na webu běžného východoasijského výrobce) oproti tomu podporuje („textových“) formátů asi tak patnáct.
Některé formáty reprezentují sympatické koncepty a je škoda, že se komerčně příliš neuchytily (FB2), nicméně v praxi se člověk setkává převážně se dvěma z nich – EPUBem a Mobi. Komerčně dostupné e-knihy jsou zpravidla nabízeny ve více formátech, v optimálním případě EPUB, Mobi a PDF, nicméně často se stane, že je nabízen samotný EPUB nebo kombinace EPUB + PDF.
Kindle EPUB nativně nepodporuje – nikoli proto, že by byli softwaroví specialisti v Amazonu hloupí a neuměli to, ale protože se marketingoví specialisti v Amazonu domnívají, že by na tom pouze prodělali.
Mobi formát je ve srovnání s EPUBem zastaralý (i když na drtivou většinu běžné literatury zcela postačující) a tak celá řada lidí (včetně
odborníků z branže) s napětím očekávala, že Amazon konečně dostane „rozum“ a k tomuto „standardu“ přistoupí. Místo toho ovšem Amazon koncem loňského roku oznámil zcela nový proprietární formát
KF8 a dnes už je zřejmé, že se podpora EPUB na Kindle v dohledné době konat nebude.
Kromě absence EPUBu (což je jistě podstatná vlastnost) má nicméně Kindle celou řadu pozitivních vlastností – nízkou cenu, kvalitní displej, relativně málo bugů, ergonomické ovládání, vynikající „ekosystém“ kolem obchodu Amazon.com, spoustu sociálních funkcí, a tak dále. Má smysl si kupovat jinou čtečku jenom kvůli absenci podpory formátu EPUB? Chtěl bych uvést dva důvody, proč se domnívám, že to smysl nemá.
První důvod – různá úroveň podpory EPUBu v různých čtečkách„Podpora EPUB“ je značně vágní pojem. Když získáte z nějakého zdroje EPUB a otevřete si ho na PC (typicky v programu Adobe Digital Editions), obvykle (pokud není autor e-knihy úplný diletant) vypadá docela hezky. Když si však ten samý soubor zkusíte nahrát do čtečky, zjistíte, že v ní vypadá trochu jinak. V některé vypadá jinak jenom trochu (Nook, Sony), v některé i více než trochu (typická jihovýchodoasijská produkce).
Malé odbočení – pochopitelně že se VŠECHNY čtečky vyrábějí v jihovýchodní Asii, včetně všech Nooků, Sony Readerů nebo Kindlů. Nicméně je rozdíl mezi zařízením vyvinutým v některé západní zemi, které se v Číně jenom sletuje (a následně projde „západní“ kontrolou kvality) a lacinou takyčtečkou „vyvinutou“ přímo jihovýchodoasijským všeumělem na základě zkušeností získaných z rozebraného originálního zařízení.Že nějaká čtečka „podporuje EPUB“ v praxi znamená jenom tolik, že chápe jeho strukturu a dokáže ho otevřít, pokud je aspoň trochu korektně vytvořený, tj. pokud je v prvních 20 bajtech napsáno „application/epub+zip“, někde uvnitř se nachází soubor container.xml a v něm odkaz na kostru knihy (OPF), ze které čtečka tak nějak zhruba pochopí, jak to celé poskládat dohromady.
S detaily už je to horší – některé čtečky například podporují vložené fonty, jiné je ignorují, nicméně hlavní rozdíly spočívají v různé úrovni podpory HTML a CSS (určující vizuální vzhled knihy). Některá zařízení například vůbec nepodporují tabulky a vytvořit tabulku bez podpory tabulek není jen tak. A jiné a další.
Jinými slovy, přestože je formát Mobi z principu primitivnější a omezenější, kvůli špatné implementaci EPUBu je často možné na Kindle vytvořit hezčí a členitější knihu (v Mobi) než na některých EPUBových čtečkách, myšleno jihovýchodoasijských čtečkách v užším slova smyslu, jejichž výrobci nemají peníze na licencování kvalitního softwaru, nebo to nepovažují za důležité.
Druhý důvod – možnost jednoduché konverze EPUBu do MobiAmazon v rámci své vize ovládnutí zeměkoule jistě nestojí o to, aby existovaly e-knihy, které na Kindle nepůjdou přečíst; takže zatímco z pochopitelných důvodů nenabízí knihy, které by se daly přečíst na „cizích“ zařízeních, ze stejně pochopitelných důvodů poskytuje uživatelům zdarma nástroje, které majitelům jeho čtečky umožní čtení „cizích“ knih.
Nástrojů na konverze e-knižních formátů existuje celá řada, například vynikající
calibre, nicméně pokud si nechcete žádný software instalovat, zkoumat jak se používá a jenom si čas od času koupit EPUB a přečíst si ho na Kindle, jako nejjednodušší mi přijde poněkud spartánský nástroj KindleGen.
KindleGen je konzolová aplikace (nemá grafické uživatelské rozhraní), nicméně o to je to jednodušší. Jednoduché konverze EPUBu bez zásahu lidské ruky dosáhnete následovně:
- stáhněte si KindleGen (právě v těchto dnech vyšel nový KindleGen 2 s podporou KF8, čehož jsem si všiml v průběhu psaní tohoto příspěvku
) - stažený ZIP archiv si rozbalte, naleznete v něm soubor kindlegen.exe
- kindlegen.exe si nakopírujte na plochu
- to je všechno
Kdykoli budete nyní potřebovat vytvořit z EPUBu Mobi pro Kindle, stačí EPUB uchopit myší, přetáhnout na ikonu KindleGenu na ploše a během pár vteřin se vygeneruje (opět na ploše) stejnojmenný soubor Mobi, který už jenom zkopírujete do Kindle USB kabelem nebo pošlete na e-mailovou adresu svého Kindle.
Čeho se můžete tímto postupem zhruba nadít viz následující obrázek. Zleva doprava originální EPUB na čtečce Nook STR (poctivá americká EPUBová čtečka), stejný EPUB na čtečce NextPapyrus PageOne (korejská takyčtečka) a KindleGenem zkonvertovaný EPUB (tj. Mobi) na čtečce Kindle Keyboard.

Z uvedeného je patrné, že se EPUBů na Kindle není třeba bát, popsaným jednoduchým způsobem vytvořené Mobi (bez jakýchkoli technických znalostí) může být na Kindle nakonec hezčí než originální EPUB na některých čtečkách, které dle specifikace EPUB „podporují“.
Zvěstovatele jihovýchodoasijských čteček berte s rezervou, možná tak úplně nelžou, ale občas neříkají celou pravdu.
Důležité upozornění: zmíněným postupem dostanete do Kindle pouze EPUBy
bez Adobe DRM. Pokud je EPUB chráněný systémem Adobe DRM, je nutné DRM před konverzí odstranit, což je sice jen o něco málo složitější (asi o dvě kliknutí myší), nicméně dle naší současné legislativy patrně nelegální. Pokud čtete e-knihy, které jsou nabízeny převážně nebo pouze s ochranou Adobe DRM a chcete naši současnou legislativu bezvýhradně ctít, pořízení Kindle jako jediné čtečky nemusí být úplně nejlepší nápad.