MŮŽETE SI VYPŮJČIT

Půjčování e-knih v knihovnách

A DALŠÍ TISÍCE E-KNIH VE SVÉ KNIHOVNĚ.

JAK NA TO?

 

 

 
 
 
 | Hlavní stránka | Ankety | Registrace | Reagovat | Hledat | Statistika |
Technika forum.elektronicke-knihy.info / Technika /

Chcete číst e-knihy ve formátu EPUB? Pořiďte si Kindle

 Stránka Stránka 1 z 2:  1  2  »» 
Autor Angrandir
Administrátor
#1 | Zasláno: 11 Led 2012 21:20 | Změnil(a): Angrandir
V internetových diskusích se člověk občas setká s výrokem typu „[nějaká čtečka z nějaké východoasijské země] je na tom softwarově daleko lépe než Amazon“. Těžko říct, co má dotyčný zarputilý nepřítel (typicky současně nemajitel) Kindle konkrétně na mysli; v tomto příspěvku bych chtěl krátce zmínit pouze jeden související aspekt, který se často používá jako nepříliš poctivý argument předkládaný potenciálním uživatelům, proč by si Kindle neměli pořizovat.

Kindle oficiálně podporuje formáty AZW, MOBI, PRC (což bývá v praxi jedno a to samé), PDF a TXT. Běžná východoasijská čtečka (dle informací na webu běžného východoasijského výrobce) oproti tomu podporuje („textových“) formátů asi tak patnáct.

Některé formáty reprezentují sympatické koncepty a je škoda, že se komerčně příliš neuchytily (FB2), nicméně v praxi se člověk setkává převážně se dvěma z nich – EPUBem a Mobi. Komerčně dostupné e-knihy jsou zpravidla nabízeny ve více formátech, v optimálním případě EPUB, Mobi a PDF, nicméně často se stane, že je nabízen samotný EPUB nebo kombinace EPUB + PDF.

Kindle EPUB nativně nepodporuje – nikoli proto, že by byli softwaroví specialisti v Amazonu hloupí a neuměli to, ale protože se marketingoví specialisti v Amazonu domnívají, že by na tom pouze prodělali.

Mobi formát je ve srovnání s EPUBem zastaralý (i když na drtivou většinu běžné literatury zcela postačující) a tak celá řada lidí (včetně odborníků z branže) s napětím očekávala, že Amazon konečně dostane „rozum“ a k tomuto „standardu“ přistoupí. Místo toho ovšem Amazon koncem loňského roku oznámil zcela nový proprietární formát KF8 a dnes už je zřejmé, že se podpora EPUB na Kindle v dohledné době konat nebude.

Kromě absence EPUBu (což je jistě podstatná vlastnost) má nicméně Kindle celou řadu pozitivních vlastností – nízkou cenu, kvalitní displej, relativně málo bugů, ergonomické ovládání, vynikající „ekosystém“ kolem obchodu Amazon.com, spoustu sociálních funkcí, a tak dále. Má smysl si kupovat jinou čtečku jenom kvůli absenci podpory formátu EPUB? Chtěl bych uvést dva důvody, proč se domnívám, že to smysl nemá.

První důvod – různá úroveň podpory EPUBu v různých čtečkách

„Podpora EPUB“ je značně vágní pojem. Když získáte z nějakého zdroje EPUB a otevřete si ho na PC (typicky v programu Adobe Digital Editions), obvykle (pokud není autor e-knihy úplný diletant) vypadá docela hezky. Když si však ten samý soubor zkusíte nahrát do čtečky, zjistíte, že v ní vypadá trochu jinak. V některé vypadá jinak jenom trochu (Nook, Sony), v některé i více než trochu (typická jihovýchodoasijská produkce).

Malé odbočení – pochopitelně že se VŠECHNY čtečky vyrábějí v jihovýchodní Asii, včetně všech Nooků, Sony Readerů nebo Kindlů. Nicméně je rozdíl mezi zařízením vyvinutým v některé západní zemi, které se v Číně jenom sletuje (a následně projde „západní“ kontrolou kvality) a lacinou takyčtečkou „vyvinutou“ přímo jihovýchodoasijským všeumělem na základě zkušeností získaných z rozebraného originálního zařízení.

Že nějaká čtečka „podporuje EPUB“ v praxi znamená jenom tolik, že chápe jeho strukturu a dokáže ho otevřít, pokud je aspoň trochu korektně vytvořený, tj. pokud je v prvních 20 bajtech napsáno „application/epub+zip“, někde uvnitř se nachází soubor container.xml a v něm odkaz na kostru knihy (OPF), ze které čtečka tak nějak zhruba pochopí, jak to celé poskládat dohromady.

S detaily už je to horší – některé čtečky například podporují vložené fonty, jiné je ignorují, nicméně hlavní rozdíly spočívají v různé úrovni podpory HTML a CSS (určující vizuální vzhled knihy). Některá zařízení například vůbec nepodporují tabulky a vytvořit tabulku bez podpory tabulek není jen tak. A jiné a další.

Jinými slovy, přestože je formát Mobi z principu primitivnější a omezenější, kvůli špatné implementaci EPUBu je často možné na Kindle vytvořit hezčí a členitější knihu (v Mobi) než na některých EPUBových čtečkách, myšleno jihovýchodoasijských čtečkách v užším slova smyslu, jejichž výrobci nemají peníze na licencování kvalitního softwaru, nebo to nepovažují za důležité.

Druhý důvod – možnost jednoduché konverze EPUBu do Mobi

Amazon v rámci své vize ovládnutí zeměkoule jistě nestojí o to, aby existovaly e-knihy, které na Kindle nepůjdou přečíst; takže zatímco z pochopitelných důvodů nenabízí knihy, které by se daly přečíst na „cizích“ zařízeních, ze stejně pochopitelných důvodů poskytuje uživatelům zdarma nástroje, které majitelům jeho čtečky umožní čtení „cizích“ knih.

Nástrojů na konverze e-knižních formátů existuje celá řada, například vynikající calibre, nicméně pokud si nechcete žádný software instalovat, zkoumat jak se používá a jenom si čas od času koupit EPUB a přečíst si ho na Kindle, jako nejjednodušší mi přijde poněkud spartánský nástroj KindleGen.

KindleGen je konzolová aplikace (nemá grafické uživatelské rozhraní), nicméně o to je to jednodušší. Jednoduché konverze EPUBu bez zásahu lidské ruky dosáhnete následovně:

  • stáhněte si KindleGen (právě v těchto dnech vyšel nový KindleGen 2 s podporou KF8, čehož jsem si všiml v průběhu psaní tohoto příspěvku )
  • stažený ZIP archiv si rozbalte, naleznete v něm soubor kindlegen.exe
  • kindlegen.exe si nakopírujte na plochu
  • to je všechno

Kdykoli budete nyní potřebovat vytvořit z EPUBu Mobi pro Kindle, stačí EPUB uchopit myší, přetáhnout na ikonu KindleGenu na ploše a během pár vteřin se vygeneruje (opět na ploše) stejnojmenný soubor Mobi, který už jenom zkopírujete do Kindle USB kabelem nebo pošlete na e-mailovou adresu svého Kindle.

Čeho se můžete tímto postupem zhruba nadít viz následující obrázek. Zleva doprava originální EPUB na čtečce Nook STR (poctivá americká EPUBová čtečka), stejný EPUB na čtečce NextPapyrus PageOne (korejská takyčtečka) a KindleGenem zkonvertovaný EPUB (tj. Mobi) na čtečce Kindle Keyboard.

EPUB

Z uvedeného je patrné, že se EPUBů na Kindle není třeba bát, popsaným jednoduchým způsobem vytvořené Mobi (bez jakýchkoli technických znalostí) může být na Kindle nakonec hezčí než originální EPUB na některých čtečkách, které dle specifikace EPUB „podporují“.

Zvěstovatele jihovýchodoasijských čteček berte s rezervou, možná tak úplně nelžou, ale občas neříkají celou pravdu.

Důležité upozornění: zmíněným postupem dostanete do Kindle pouze EPUBy bez Adobe DRM. Pokud je EPUB chráněný systémem Adobe DRM, je nutné DRM před konverzí odstranit, což je sice jen o něco málo složitější (asi o dvě kliknutí myší), nicméně dle naší současné legislativy patrně nelegální. Pokud čtete e-knihy, které jsou nabízeny převážně nebo pouze s ochranou Adobe DRM a chcete naši současnou legislativu bezvýhradně ctít, pořízení Kindle jako jediné čtečky nemusí být úplně nejlepší nápad.
Autor MATVAN
Návštěvník
#2 | Zasláno: 19 Kvě 2012 11:45
Dobrý den,

děkuji za článek. Moc mi pomohl v rozhodování.

Nicméně - u KINDLE AMAZON 3 mi praskl display. Dal by se někde nsehnat jiný?

Děkuje HOnza VAněk 775 286 076
Autor Angrandir
Administrátor
#3 | Zasláno: 19 Kvě 2012 15:54
Co jsem kde četl a viděl, tak to všichni řešili přímo s Amazonem a zpravidla to dopadlo dobře, buď v záruce nový Kindle zdarma nebo po záruce nový Kindle s nějakou slevou. (I když si člověk zavinil prasknutí displeje sám.)

Doporučoval bych navštívit fórum http://forum.amazon-kindle.cz/ a prohledat příspěvky na tohle téma, několika tamějším členům se už podobná nepříjemnost stala.

České firmy nabízející opravy Kindle existují, např. http://www.servisipad.eu/kindle.php, ale zkušenosti s nimi nemám.
Autor Návštěvník
#4 | Zasláno: 6 Úno 2013 19:19
Dobry den, mam presne opacny problem. Mam jinou ctecku (Kobo) a chtela bych si na ni cist i knyhy z amazonu. Existuje tedy nejaky koverter i opacne?? Dekuji
Autor Angrandir
Administrátor
#5 | Zasláno: 6 Úno 2013 20:32 | Změnil(a): Angrandir
Pro převod mezi různými formáty sem a tam můžete použít zmíněný program calibre, základní stručný návod najdete například zde. Jako cílový formát vyberete EPUB a ten si pak zkopírujete do čtečky.

Pokud se jedná o knihy zakoupené na Amazonu (www.amazon.com), v Calibre bez nainstalovaných speciálních doplňků (v ČR dle všeobecného přesvědčení nelegálních) převedete pouze e-knihy neobsahující ochranu proti kopírování (což je odhadem polovina e-knih, které se na Amazonu prodávají). Nechráněné knihy v nabídce Amazonu poznáte zpravidla tak, že mají v detailech uvedeno „Simultaneous Device Usage: Unlimited“.
Autor malchika
Návštěvník
#6 | Zasláno: 9 Úno 2013 10:20
MATVAN
A jak je to prosím s formátem Pdb ? Díky
Autor Angrandir
Administrátor
#7 | Zasláno: 9 Úno 2013 10:30
Autor Návštěvník
#8 | Zasláno: 19 Dub 2013 22:27
Mockrát děkuji za program na převod EPUB formátu do Mobi, který Kindle podporuje . Spokojenost veliká
Autor Návštěvník
#9 | Zasláno: 30 Srp 2013 10:55
Dakujem za navod pre konverziu, CALLIBRE je uuuplne v pohode.
.. pre info: KindleGen na Windows 7 x64 nefunguje (iba pre x32)
Autor Angrandir
Administrátor
#10 | Zasláno: 30 Srp 2013 23:24
Zajímavé, já KindleGen na Win7 x64 používám poměrně intenzivně, patrně půjde o nějaký individuální problém.
Autor zlobr
Návštěvník
#11 | Zasláno: 9 Pro 2013 21:57
Zdravím, bohužel mi to nefunguje, udělal jsem to přesně jak píšete a na ploše se mi objeví dvě ikony s názvém jako je třeba mbt7DD_C_9_15_32_2D_39F_30958_2ED34_FE100.tmp. když chci soubor smazat tak to nejde, pač mi píše že soubor se už nenachází na ploše, to sami když chci přesunout ne bo zkopírovat. Prosím poraďte.
děkuji
Autor Návštěvník
#12 | Zasláno: 9 Led 2014 23:22
stejnej problem jako ZLOBR!
Máte někdo radu ?
Autor poi
Návštěvník
#13 | Zasláno: 19 Led 2014 20:33
Ahoj. Je zdarma???????
Autor Návštěvník
#14 | Zasláno: 8 Srp 2014 12:29
Zřejmě musím zdůraznit, že jsem "pyšný" majitel Kindle 4, hodně čtu, a přesto k ní mám podstatné výhrady. Kupoval jsem ji hlavně kvůli perfektnímu displeji a nízké spotřebě, funguje mi už dva roky, ale taky je faktem, že jinou čtečku jsem zatím nezkusil
Především mi chybí česká lokalizace, přestože jsem kupoval v Čechách a za české peníze! Vím, že češtinu mohu doinstalovat, ale ta má nějaké mouchy, navíc to není legální čeština od výrobce, který sice ochotně bere české peníze, ale český zákazník mu už tolik nevoní O Amazonu tenhle fakt dost vypovídá, jedná se o princip, přístup k tomu kterému zákazníkovi.
Vadí mi absence některých českých fontů při vyhledávání.
Vadí mi dost časté zamrznutí čtečky při některých akcích, zvláště při větším zaplnění disku, a posléze velmi dlouhé načítání.
Vadí mi nemožnost listovat přímo ve čtečce po připojení k PC.
A co se týče "asijských formátů". Mám tři různé produkty světoznámé firmy na elektroniku, ale čtvrtý jejich zmetek mi už nesmí do baráku, raději nebudu jmenovat Mnohem levnější asijské šmejdy umí daleko více formátů, navíc mívají lepší příslušenství i některé další vlastnosti. Jiná světoznámá firma mi před pár roky dodala asi za 18 tisíc výrobek, který byl nakonec největším šmejdem mého života, a to jak v kvalitě samotné, tak i v přístupu servisu. Po definitivní smrti toho zázraku jsem ho za úplatu poslal odborníkům, zda to není způsobeno např. přepětím či nějakými nadpřirozenými silami. Diagnźa zněla: "Nekvalitní výroba, nekvalitní materiál..."
Nevím jak jsou na tom jiné čtečky, ale vím, že země původu, název a cena jakéhokoliv výrobku už dávno nejsou pro mě rozhodující
Autor Návštěvník 2
Návštěvník
#15 | Zasláno: 22 Lis 2015 20:22
to Návštěvník (8-8-2014)
mohu s Vami v necem souhlasit, ale naprosto mne zlobi pristup (nejen Vas) zmetek - radeji nebudu jmenovat. A to jako proc? Budete mit radost z toho, ze si ho koupi jeste nekdo dalsi? Logicke by snad naopak bylo co nejvic o nem psat vc. jeho kvalit, aby si ostatni dali pozor, ne?
 Stránka Stránka 1 z 2:  1  2  »» 
Technika forum.elektronicke-knihy.info / Technika / Chcete číst e-knihy ve formátu EPUB? Pořiďte si Kindle Nahoru
Vaše reakce Klikněte na tuto ikonu, pokud se chcete přesunout na citovanou zprávu
  

» Uživatelské jméno  » Heslo 
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.