FIRMWARE 1.2============Koncem loňského roku (listopad resp. prosinec 2012) vyšel pro Nook nový firmware (1.2 a následně 1.2.1), který jsem zaregistroval teprve teď

. Stejný firmware se používá pro originální i nasvícenou (with GlowLight) verzi.
Jak je u Barnes & Noble špatným zvykem, není k dispozici žádný seznam změn (pouze obecné konstatování „minor system enhancements“), uživatelé se musejí nechat překvapit.
Dle všeho ovšem firmware obsahuje několik docela zásadních změn (většinou k lepšímu), například:
PDF REFLOWPodpora PDF byla na Nooku vždycky velmi slabá, s knihami v tomto formátu se nedalo dělat prakticky nic a pokud nebylo PDF nasázené cíleně na 6" displej, často se vůbec nedalo používat.
Od firmware 1.2 se PDF zobrazují v „reflow“ režimu, který vypadá
naprosto stejně jako nanapříklad na nových čtečkách
Cybook Odyssey (z čehož mj. plyne, že se jedná o novou možnost obsaženou v knihovnách od Adobe a nikoli o výsledek vývoje jednotlivých výrobců čteček).

Většina běžně dostupných novějších knih v PDF je díky tomu docela dobře čitelná (viz obrázek), ovšem pokud si nějaký fajnšmekr sázel knihy v LaTeXu a generoval PDF na míru 6" displeje, protože mu EPUBy přišly z typografického hlediska ohyzdné, má s Nookem smůlu – PDF reflow NEJDE VYPNOUT, PDF se v něm prostě zobrazují vždycky (s výjimkou velmi složitých stránek, které algoritmus pro reflow nepobere a zobrazí je v původní podobě – to je stejné jako u zmíněného Cybooku). Nastavit nejde vůbec nic s výjimkou velikosti písma, což není zrovna geniální tah. Pro mě osobně je to nicméně určitě změna k lepšímu, PDF jsem zatím v Nooku nečetl, díky reflow to bude v mnoha případech možné.
SLOVNÍK 
Nook nabízí velmi kvalitní komerční slovník (poslední vydání
Merriam-Webster’s Collegiate® Dictionary), nicméně od firmware 1.2.x mnohem lépe zformátovaný (klikněte na obrázek vpravo pro zvětšení) – ve starších verzích používal obrovská písmena a jednotlivá hesla vypadala dost chaoticky.
Když se člověk ocitne ve slovníku, je možné vyhledávat i slova, která se v knize nevyskytují (rovněž novinka verze 1.2). Je škoda, že není možné označit slovo ve slovníkovém hesle podobně jako v knize, pokud ho člověk potřebuje vyhledat (musí se opsat na dotykové klávesnici).
Pokud se slovo rozdělí na konci řádky (dynamické dělení slov od Adobe, fungující v anglických knihách), dá se i takto rozdělené slovo označit a následně také vyhledat ve slovníku. (To byla nepříjemná chyba, rovněž opravená v 1.2 – dřív si musel člověk změnit velikost písma, aby se mu neznámé slovo zobrazilo na řádku celé.)
Slovník funguje pouze v knihách ve formátu EPUB (nikoli PDF), v PDF ostatně nefunguje ani nic dalšího (zvýrazňování nebo anotace).
„VLASTNÍ FORMÁTOVÁNÍ“ E-KNIHTuhle oblast z mého pohledu firmware 1.2 rovněž vylepšuje a pokud se první verze chovaly lépe než
kritizovaný přístup v Cybook Odyssey, 1.2 se chová
výrazně lépe. Možností nastavení je sice velmi málo (tím se Nook vyznačoval vždycky), ale všechny fungují. Tj. pokud je v knize natvrdo definovaný nějaký font, je možné si místo něj zobrazit jiný (a nic jiného se nezmění), to samé platí o natvrdo definovaném řádkování nebo okrajích. Ve starých verzích například deaktivace volby „Publisher’s Defaults“ znamenala automaticky zarovnání do bloku, to už teď neplatí.
„POLIČKY“ NA SD KARTĚPokud si člověk ve firmware 1.12 a starších ukládal vlastní knihy na SD kartu a tyto knihy si pracně vytřídil do poliček (Shelves, obdoba kolekcí v Kindle), čas od času (velmi často – při vypnutí čtečky, manipulování s obsahem karty atd.) se z poliček všechny knihy uložené na SD kartě prostě vysypaly na jednu hromadu (zůstaly v nich pouze knihy uložené ve vnitřní paměti).
Vzhledem ke skutečnosti, že na e-knihy získané jinde než v e-shopu B&N je v interní paměti rezervovaných asi 230 MB a v našich zeměpisných šířkách se ze čtečky nedá nakupovat a z počítače s českou IP adresou rovněž ne, je používání SD karty prakticky nevyhnutelné a jednalo se tedy o poměrně významnou nepříjemnost. Tato chyba byla ve firmware 1.2 opravena.
NĚKTERÉ DALŠÍ ZMĚNY- Údajně rychlejší reakce, ostřejší fonty a lepší čištění displeje (dle některých internetových diskutérů) – kromě fontů, které mi subjektivně možná přijdou lepší, jsem si významnějších změn nevšiml, v tomhle ohledu mi čtečka od začátku přišla dost dobrá.
- Z obsahu zmizela čísla stran, což není žádná významná nevýhoda, je víc místa na název kapitoly a počet stran zbývajících do konce kapitoly (= jestli má člověk jít spát hned nebo až za chvíli) se dá zjistit přes funkci Go To (= jeden tap na otevření nástrojové lišty, druhý na Go To a třetí na zavření Go To).
- V režimu spánku se na tapetách ve spodní části zobrazuje úzký pruh s nápisem „Press the ∩ button below to wake up your NOOK®.“ – některé uživatele to štve, protože nápis překrývá i uživatelské tapety, což se dřív nedělo – podle mě zbytečnost, pokud je uživatel tak sofistikovaný že si vymění tapetu, asi nezapomene, že se čtečka probouzí stiskem jediného tlačítka co na čtečce je.
- Z diskusí na internetu se zdá, že byla opravena také celá řada drobných chyb souvisejících s navigací – zapomínání pozice, na které člověk četl („page 1 of 1“, případně „page 1 of X“ v aktuálně čtené knize na hlavnní stránce), přesnější funkce „Go To“ atd.
- Probuzení z režimu spánku tlačítkem ∩ a následným přejetím prstem zleva doprava v dolní části displeje (drag to unlock your NOOK®) opravdu funguje, ve starších verzích firmware jsem obvykle musel přejíždět po displeji dvakrát.
- Někteří uživatelé v diskusích si pochvalují odstranění chyb při zobrazování EPUBů – sám jsem na nic nenarazil, i u velmi kvalitních českých e-knih (formátovaných např. Kosmasem/Argem) se stále objevuje bug, v důsledku kterého jsou kurzívou zvýrazněné pasáže zobrazovány jiným fontem, což se naštěstí dá obejít změnou fontu na některý z vestavěné nabídky (pokud člověk nechce upravovat zakoupený EPUB v počítači nebo neví jak).
- Byly rozšířeny různé „sociální funkce“, např. je možné propojit účet s Facebookem, nastavit si, že facebookoví kamarádi jsou automaticky „nookovými kamarády“ a pokud totéž udělají i facebookoví kamarádi, uživateli se přímo ve čtečce doporučují knihy, které se líbí jeho facebookovým kamarádům. Což se dá naštěstí vypnout a mimo USA to snad nefunguje vůbec.
Pokud Nook používáte, zkontrolujte si číslo verze (z hlavního menu Settings, Device Info, About Your NOOK®), a pokud máte firmware (Software Version) starší než 1.2.1 a výše uvedené změny jsou pro vás zajímavé (většina se vyskytla už ve verzi 1.2, čím se liší 1.2 od 1.2.1 netuším), absolvujte aktualizační proceduru dle
návodu popsaného na stránkách B & N.
Pokud si všimnete nějakých dalších změn, můžete se o ně podělit v diskusi.