MŮŽETE SI VYPŮJČIT

Půjčování e-knih v knihovnách

A DALŠÍ TISÍCE E-KNIH VE SVÉ KNIHOVNĚ.

JAK NA TO?

 

 

 
 
 
 | Hlavní stránka | Ankety | Registrace | Reagovat | Hledat | Statistika |
Technika forum.elektronicke-knihy.info / Technika /

Nook Simple Touch Reader – bezprostřední první dojmy

Autor Angrandir
Administrátor
#1 | Zasláno: 5 Lis 2011 10:57 | Změnil(a): Angrandir
Včera mi dorazil předčasný vánoční dárek – B&N Nook STR.

O čtečce s nativní podporou EPUBu jsem přemýšlel už delší dobu, původně jsem pokukoval po Sony, ale poté co jsem položil jednoduchý uživatelský dotaz českému zastoupení, které mě poslalo na distributora, který mě poslal na servis, který se na mě vykašlal, usoudil jsem, že si se Sony nejsme souzeni.

K neznačkovým produktům chovám hlubokou averzi (kromě Kindle a Nooku vlastním čtečku NextPapyrus PageOne, než se jí definitivně zbavím, ještě sepíšu nějaké afektované poslední dojmy). Hlubokou averzi ještě o něco prohloubily související diskuse v rámci místního betatestu.

Při rozhodování ve prospěch Nooku mě významně ovlivnil blog Jirky Nekoly eboocek.cz – hlavně ve smyslu zkušeností člověka, který nějakou dobu používal Kindle a po pořízení Nooku necítil potřebu tento rozšlápnout jako zcela zoufalou a po všech stránkách méněcennou a nezdařenou napodobeninu. Z uvedeného blogu jsem také úspěšně použil návod Jak si objednat Nook „Simple Touch Reader“. Díky!

Nevýhodou Nooku je nepodpora mimo území USA, tj. potenciálně složitá a drahá reklamace, nákup knih z B&N jen z americké IP adresy (česká platební karta naštěstí nevadí) a možná také problémy s využíváním supportu, když člověk narazí na nějaký problém (i když mi např. ochotně odpověděli na dotaz, kde se Nook vyrábí, přestože jsem se přiznal, že informaci potřebuju kvůli celním papírům – buď jim to nedošlo, nebo je nemožnost prodávat otevřeně Nooky a obsah mimo USA taky skrytě mrzí).

Kdesi jsem četl, že se na Nooku nedá nastavit lokální neamerický čas (bez provedení rootu), ale čas se dá nastavit úplně normálně (vybrat libovolné časové pásmo), možná to byl problém starého nedotykového Nooku (nebo předchozích firmwarů). S wifi jsem taky nenarazil na žádný problém, doma ani v práci. Pouze není možné nakupovat knihy z B&N přímo ze čtečky – knížku je zapotřebí koupit na PC s nastavenou americkou IP adresou (existují k tomu různé VPN), čímž se kniha dostane do knihovny (na uživatelský účet), odkud už se přes wifi stáhnout dá. (Pokus o nákup z české IP adresy skončil matoucí hláškou, že nemám použitelnou kartu a automatickým e-mailem, ať okamžitě kontaktuju support B&N, že to se mnou vyřeší.) S češtinou (v knihách) patrně také žádné problémy nebudou, pokud se používá UTF-8, ani ve vlastních ani ve vestavěných fontech.

Co se týče ergonomie, v jedné ruce bez pouzdra se mi Nook subjektivně drží líp než Kindle (Keyboard) v jedné ruce bez pouzdra (díky menším rozměrům a probrané zadní straně). Na dotykové ovládání jsem si zvyknul rychle (tlačítka/netlačítka po stranách mi přijdou méně pohodlná než u Kindle). Překreslování celého displeje po šesti stránkách je bezva, častější blikání na Kindle mi nevadí (stejně musím občas mrkat), ale bez blikání je čtení příjemnější.

Pro čtení, práci s knihami atd. nabízí Nook o něco větší množství možností a ovládacích prvků (ve srovnání s Kindle), které prostuduju časem. Slabší budou naopak nejrůznější doplňkové vychytávky okolo jako Personal Document Service atd.

Samotný prohlížeč (o který mi šlo v první řadě) podporuje EPUB (resp. HTML/CSS) velmi slušně, evidentně to není jeden z dlouhého výčtu dvaceti formátů pro účely ohromení v produktovém katalogu. Se zmíněným PageOne se to nedá srovnávat, stejně jako s dalšími čtečkami využívajícími GNU prohlížeče jako FBReader a spol.

Po první polovině večera strávené s Nookem jsem z něj upřímně nadšený – na Kindle určitě nezanevřu, ale stane se ze mě fanoušek Kindle a Nooku v jedné osobě.

Jedna technická drobnost na závěr:

Při testování vlastních e-knih (nejen těch, ale jiné mě tolik nepálí) jsem narazil na nepříjemný problém – nejsem si zcela jistý, zda mu říkat chyba nebo vlastnost.

Problém spočívá v tom, že pasáže psané kurzívou nepoužívají vložený font (vlastnost se nedědí jak jsem se naivně domníval), ale nahrazují ho výchozím, což je ve výchozím nastavení Nooku „kindlovská“ Caecilia a text se tímto przní.

Náprava je snadná, takže se budu snažit všechny komerčně dostupné e-knihy (Talpress, Stefanos) včetně ukázek aktualizovat během víkendu a podstrčit příslušným distribučním kanálům, aby si je mohli případní posmutnělí zákazníci s Nooky (fuj to zní skoro jak wooky ;) stáhnout.

Možná se stejný problém vyskytoval i na jiných zařízeních, já se s ním setkal poprvé (u Nooku). Dokonce i v aplikaci NOOK for PC se původní verze zobrazovala korektně.

Vyjednavač na Nooku před opravou (verze 1.01) Vyjednavač na Nooku před opravou (verze 1.02)
Zleva doprava, na menších monitorech zeshora dolů: Stávající verze e-knihy Vyjednavač na Nooku • Opravená verze (v zamýšlené podobě, připravuje se)

(Artefakty na obrázcích jsou způsobeny zapraseností mého domácího scanneru.)

Pokud si chcete rozdíl vyzkoušet, stáhněte si (znovu) ukázku z e-knihy Mrtvý bod: původní verze (1.01), upravená verze (1.02). Problém se netýká formátu Mobi (neobsahuje fonty) a v EPUBech se neprojevuje na všech čtečkách.
Autor Angrandir
Administrátor
#2 | Zasláno: 5 Lis 2011 20:25 | Změnil(a): Angrandir
EPUBy byly upraveny. Pokud jste se někdo v zakoupené e-knize setkal s výše popsaným problémem, stáhněte si aktualizovanou ukázku z níže uvedeného seznamu a dejte vědět, zda se situace zlepšila (nejlépe v komentáři k tomuto příspěvku).

Nakladatelství STEFANOS

Nakladatelství TALPRESS

Autor marty63
Člen
#3 | Zasláno: 10 Lis 2011 20:18
Autor Angrandir
Administrátor
#4 | Zasláno: 10 Lis 2011 20:57
A taky ho pár dní po mém nákupu zlevnili ze $139 na $99, ale já si radost zkazit nenechám .
Autor marty63
Člen
#5 | Zasláno: 11 Lis 2011 20:55
Autor Angrandir
Administrátor
#6 | Zasláno: 6 Led 2013 20:32 | Změnil(a): Angrandir
FIRMWARE 1.2
============

Koncem loňského roku (listopad resp. prosinec 2012) vyšel pro Nook nový firmware (1.2 a následně 1.2.1), který jsem zaregistroval teprve teď . Stejný firmware se používá pro originální i nasvícenou (with GlowLight) verzi.

Jak je u Barnes & Noble špatným zvykem, není k dispozici žádný seznam změn (pouze obecné konstatování „minor system enhancements“), uživatelé se musejí nechat překvapit.

Dle všeho ovšem firmware obsahuje několik docela zásadních změn (většinou k lepšímu), například:

PDF REFLOW

Podpora PDF byla na Nooku vždycky velmi slabá, s knihami v tomto formátu se nedalo dělat prakticky nic a pokud nebylo PDF nasázené cíleně na 6" displej, často se vůbec nedalo používat.

Od firmware 1.2 se PDF zobrazují v „reflow“ režimu, který vypadá naprosto stejně jako nanapříklad na nových čtečkách Cybook Odyssey (z čehož mj. plyne, že se jedná o novou možnost obsaženou v knihovnách od Adobe a nikoli o výsledek vývoje jednotlivých výrobců čteček).

PDF reflow

Většina běžně dostupných novějších knih v PDF je díky tomu docela dobře čitelná (viz obrázek), ovšem pokud si nějaký fajnšmekr sázel knihy v LaTeXu a generoval PDF na míru 6" displeje, protože mu EPUBy přišly z typografického hlediska ohyzdné, má s Nookem smůlu – PDF reflow NEJDE VYPNOUT, PDF se v něm prostě zobrazují vždycky (s výjimkou velmi složitých stránek, které algoritmus pro reflow nepobere a zobrazí je v původní podobě – to je stejné jako u zmíněného Cybooku). Nastavit nejde vůbec nic s výjimkou velikosti písma, což není zrovna geniální tah. Pro mě osobně je to nicméně určitě změna k lepšímu, PDF jsem zatím v Nooku nečetl, díky reflow to bude v mnoha případech možné.

SLOVNÍK

Slovník na NOOKuNook nabízí velmi kvalitní komerční slovník (poslední vydání Merriam-Webster’s Collegiate® Dictionary), nicméně od firmware 1.2.x mnohem lépe zformátovaný (klikněte na obrázek vpravo pro zvětšení) – ve starších verzích používal obrovská písmena a jednotlivá hesla vypadala dost chaoticky.

Když se člověk ocitne ve slovníku, je možné vyhledávat i slova, která se v knize nevyskytují (rovněž novinka verze 1.2). Je škoda, že není možné označit slovo ve slovníkovém hesle podobně jako v knize, pokud ho člověk potřebuje vyhledat (musí se opsat na dotykové klávesnici).

Pokud se slovo rozdělí na konci řádky (dynamické dělení slov od Adobe, fungující v anglických knihách), dá se i takto rozdělené slovo označit a následně také vyhledat ve slovníku. (To byla nepříjemná chyba, rovněž opravená v 1.2 – dřív si musel člověk změnit velikost písma, aby se mu neznámé slovo zobrazilo na řádku celé.)

Slovník funguje pouze v knihách ve formátu EPUB (nikoli PDF), v PDF ostatně nefunguje ani nic dalšího (zvýrazňování nebo anotace).

„VLASTNÍ FORMÁTOVÁNÍ“ E-KNIH

Tuhle oblast z mého pohledu firmware 1.2 rovněž vylepšuje a pokud se první verze chovaly lépe než kritizovaný přístup v Cybook Odyssey, 1.2 se chová výrazně lépe. Možností nastavení je sice velmi málo (tím se Nook vyznačoval vždycky), ale všechny fungují. Tj. pokud je v knize natvrdo definovaný nějaký font, je možné si místo něj zobrazit jiný (a nic jiného se nezmění), to samé platí o natvrdo definovaném řádkování nebo okrajích. Ve starých verzích například deaktivace volby „Publisher’s Defaults“ znamenala automaticky zarovnání do bloku, to už teď neplatí.

„POLIČKY“ NA SD KARTĚ

Pokud si člověk ve firmware 1.12 a starších ukládal vlastní knihy na SD kartu a tyto knihy si pracně vytřídil do poliček (Shelves, obdoba kolekcí v Kindle), čas od času (velmi často – při vypnutí čtečky, manipulování s obsahem karty atd.) se z poliček všechny knihy uložené na SD kartě prostě vysypaly na jednu hromadu (zůstaly v nich pouze knihy uložené ve vnitřní paměti).

Vzhledem ke skutečnosti, že na e-knihy získané jinde než v e-shopu B&N je v interní paměti rezervovaných asi 230 MB a v našich zeměpisných šířkách se ze čtečky nedá nakupovat a z počítače s českou IP adresou rovněž ne, je používání SD karty prakticky nevyhnutelné a jednalo se tedy o poměrně významnou nepříjemnost. Tato chyba byla ve firmware 1.2 opravena.

NĚKTERÉ DALŠÍ ZMĚNY

 • Údajně rychlejší reakce, ostřejší fonty a lepší čištění displeje (dle některých internetových diskutérů) – kromě fontů, které mi subjektivně možná přijdou lepší, jsem si významnějších změn nevšiml, v tomhle ohledu mi čtečka od začátku přišla dost dobrá.
 • Z obsahu zmizela čísla stran, což není žádná významná nevýhoda, je víc místa na název kapitoly a počet stran zbývajících do konce kapitoly (= jestli má člověk jít spát hned nebo až za chvíli) se dá zjistit přes funkci Go To (= jeden tap na otevření nástrojové lišty, druhý na Go To a třetí na zavření Go To).
 • V režimu spánku se na tapetách ve spodní části zobrazuje úzký pruh s nápisem „Press the ∩ button below to wake up your NOOK®.“ – některé uživatele to štve, protože nápis překrývá i uživatelské tapety, což se dřív nedělo – podle mě zbytečnost, pokud je uživatel tak sofistikovaný že si vymění tapetu, asi nezapomene, že se čtečka probouzí stiskem jediného tlačítka co na čtečce je.
 • Z diskusí na internetu se zdá, že byla opravena také celá řada drobných chyb souvisejících s navigací – zapomínání pozice, na které člověk četl („page 1 of 1“, případně „page 1 of X“ v aktuálně čtené knize na hlavnní stránce), přesnější funkce „Go To“ atd.
 • Probuzení z režimu spánku tlačítkem ∩ a následným přejetím prstem zleva doprava v dolní části displeje (drag to unlock your NOOK®) opravdu funguje, ve starších verzích firmware jsem obvykle musel přejíždět po displeji dvakrát.
 • Někteří uživatelé v diskusích si pochvalují odstranění chyb při zobrazování EPUBů – sám jsem na nic nenarazil, i u velmi kvalitních českých e-knih (formátovaných např. Kosmasem/Argem) se stále objevuje bug, v důsledku kterého jsou kurzívou zvýrazněné pasáže zobrazovány jiným fontem, což se naštěstí dá obejít změnou fontu na některý z vestavěné nabídky (pokud člověk nechce upravovat zakoupený EPUB v počítači nebo neví jak).
 • Byly rozšířeny různé „sociální funkce“, např. je možné propojit účet s Facebookem, nastavit si, že facebookoví kamarádi jsou automaticky „nookovými kamarády“ a pokud totéž udělají i facebookoví kamarádi, uživateli se přímo ve čtečce doporučují knihy, které se líbí jeho facebookovým kamarádům. Což se dá naštěstí vypnout a mimo USA to snad nefunguje vůbec.

Pokud Nook používáte, zkontrolujte si číslo verze (z hlavního menu Settings, Device Info, About Your NOOK®), a pokud máte firmware (Software Version) starší než 1.2.1 a výše uvedené změny jsou pro vás zajímavé (většina se vyskytla už ve verzi 1.2, čím se liší 1.2 od 1.2.1 netuším), absolvujte aktualizační proceduru dle návodu popsaného na stránkách B & N.

Pokud si všimnete nějakých dalších změn, můžete se o ně podělit v diskusi.
Autor Angrandir
Administrátor
#7 | Zasláno: 19 Úno 2013 09:07 | Změnil(a): Angrandir
Pokud uvažujete o nasvícené verzi NOOKu, v e-shopu eBook-ctecky.cz se aktuálně vyskytuje jeden použitý „z testování“ za 3599 Kč s téměř celou dvouletou zárukou (v době psaní tohoto příspěvku úspora cca 250 Kč ve srovnání s nepoužitou čtečkou na CZC, 800 Kč ve srovnání s Alzou atd.).

Nook (nenasvícený, jinak úplně stejný) dlouhodobě používám jako svoji primární čtečku a vyhovuje mi, ale je potřeba počítat s tím, že

 • nakupování e-knih přímo z B&N je problematické (je nutná americká IP adresa) a svým způsobem nelegální, v tomhle jsou za Amazonem hodně pozadu, stejně tak pro nás nejsou dostupné některé zajímavé „sociální“ funkce – američtí uživatelé Nooku například mohou některé zakoupené e-knihy na 14 dní půjčit jinému americkému uživateli Nooku (jednou)
 • patrně si záhy nebo rovnou budete muset pořídit SD kartu (zmíněné omezení cca 230 MB na „sideloaded“ e-knihy pořízené jinde než na B&N)
 • v některých českých* e-knihách můžete narazit na zmíněný problém s pasážemi psanými jiným fontem, nicméně kromě zásahu do samotné e-knihy se dá vyřešit vypnutím nakladatelských stylů (resp. fontu) ve čtečce, což patrně stejně uděláte, Nook obsahuje několik pěkných vestavěných
 • Kobo Glo, Amazon Kindle (Paperwhite) a Bookeen Cybook (HD FrontLight) přišly s nasvícením prakticky o rok později a používají „modernější“ technologii, ale i tahle věc je diskutabilní a pro někoho může být osvětlení na Nooku příjemnější pro oči než na Paperwhite (viz například tato anglická srovnávací recenze)

Každopádně si před nákupem prostudujte co nejvíc recenzí a uživatelských zkušeností a srovnejte je se svými preferencemi, stejně jako všechny čtečky ani Nook with GlowLight není nejlepší čtečka na světě.

*V USA má Nook silnou pozici a nakladatelé na něm e-knihy obvykle před zařazením do prodeje testují.
Technika forum.elektronicke-knihy.info / Technika / Nook Simple Touch Reader – bezprostřední první dojmy Nahoru
Vaše reakce Klikněte na tuto ikonu, pokud se chcete přesunout na citovanou zprávu
  

» Uživatelské jméno  » Heslo 
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.