Natasha Fondren zveřejnila minulý týden na svém blogu zamyšlení s námětem k diskusi (a odkazem na související webinář) týkající se určování cen e-knih. Za povšimnutí stojí, že ani „Američani od fochu“ nepovažují cenovou hladinu $7.99 – $9.99 prosazovanou největšími obchody za obecně platné optimum, které by bylo nutně výhodné a zajímavé pro všechny strany. (Na druhou stranu, o cenovém rozpětí $3.99 – $4.99 patrně uvažuje primárně v souvislosti s relativně neznámými autory, kteří si svoje publikum teprve hledají.)
U nás zatím nakladatelé s cenami příliš radikálně neexperimentují – často proto, že kvůli podmínkám stanoveným majiteli práv příliš prostoru k experimentování nemají (prodávat některé knihy v elektronické podobě v řadě případů skutečně není možné, i když by český nakladatel chtěl). Současně se ale z různých důvodů „bojí“ – jen těžko se dá odhadnout, zda by si čtenáři v dlouhém období kupovali (alespoň) pětkrát víc (e-)knih, pokud by byly pětkrát levnější než dnes. Chodili by méně do knihoven? Stahovali by si menší množství nelegálně nabízených e-knih? Byli by nízkými cenami tak uchvácení, že by si kupovali i e-knihy, které by nestíhali číst?
Zajímavý pokus provedl před časem John Vanhara se svou knihou
Podnikání v USA – přestože není svým zaměřením určená pro úplně nejširší masy, díky kombinaci nízké ceny, nekomplikovaného způsobu objednání (žádná registrace a poskytování osobních údajů), rozsáhlé internetové propagace a Johnova osobního charisma se e-knihy prodalo za prvních pár týdnů
více než 600 kopií (patrně se prodává dodnes) a John z ní získal výrazně větší množství oběživa, než typicky získávají nakladatelé za e-knihy prodávané po 199 korunách.
Osobně mi přijde seriózní, normální a do jisté míry nutné požadovat za knihy i e-knihy vyšší cenu než v USA – jsme malý trh a za úspěch se většinou považují jednotky tisíc prodaných tištěných výtisků, resp. desítky prodaných elektronických kopií, tržby z nichž musí pokrýt řádově stejné náklady na svou přípravu. Nicméně nabídka s poptávkou se evidentně nepotkává a nějakým způsobem se to bude muset řešit (dřív, než knihy zaniknou).
Kupovali byste si více e-knih, pokud by byly levnější? Kupovali byste si jich pětkrát více, pokud by byly pětkrát levnější?
A na závěr ještě jedna zcela fiktivní, teoretická a akademická otázka (elektronická verze této konkrétní knihy se nepřipravuje, nebo o tom alespoň nevím): Pokud by
Talpress vydal současně s novým vydáním Martinovy
Bouře mečů její elektronickou verzi, jaká cena e-knihy (Mobi + EPUB) by vám přišla přiměřená (za ekvivalent obou brožovaných resp. nového vázaného dílu, tj. cca 1200 stran)? Přiměřenou cenou se rozumí taková cena, za kterou byste si e-knihu skutečně pořídili. (Doporučená cena vázané papírové knihy činí 599 Kč, v e-shopu Talpressu bude dostupná za 419 Kč.)