MŮŽETE SI VYPŮJČIT

Půjčování e-knih v knihovnách

A DALŠÍ TISÍCE E-KNIH VE SVÉ KNIHOVNĚ.

JAK NA TO?

 

 

 
 
 
 | Hlavní stránka | Ankety | Registrace | Reagovat | Hledat | Statistika |
Betatest forum.elektronicke-knihy.info / Betatest /

TESTOVÁNÍ E-KNIH – obecné poznámky

Autor Angrandir
Administrátor
#1 | Zasláno: 20 Čvc 2011 10:17 | Změnil(a): Angrandir
Veřejné testování e-knih před zahájením prodeje je jakýsi sociální experiment, který by měl nabízet užitek a zábavu všem zúčastněným stranám. Jako všechno na těchto stránkách, i testování probíhá s plným vědomím nakladatelů, kteří se při uzavírání příslušné dohody nenacházeli pod vlivem omamných látek.

Problém spočívá v tom, že přestože jsou používané formáty dokumentované a standardizované, jejich implementace se různí a nedá se předem předpokládat, na jaká exotická zařízení se e-kniha dostane (poctivým způsobem ve formě nákupu). Skutečnost, že má čtečka v technické specifikaci uvedenu například podporu EPUB, pro uživatele v praxi znamená, že většinu souborů s příponou .epub otevře a nějakým způsobem zobrazí. Pokud některé soubory neotevře nebo je zobrazí prachdivně, může se jednat o problém samotné e-knihy, ale také o problém čtečky (prohlížeče) nebo o nějakou kombinaci.

Přístup producentů elektronických knih na Západě k této problematice se různí. Renomované specializované firmy (eBook Architects, eBook Artisans a další) se vyznačují tím, že ebooky vytvářejí „ručně“ (pochopitelně využívají různé nástroje pro automatizaci celého procesu, ale cílem akce je čistý kód, který se vždycky dokončuje v nějakém „poznámkovém bloku“), každému formátu se věnují zvlášť (žádné konverze v calibre – nic proti calibre, jako nástroj pro koncové uživatele je skvělý) a poskytují zákazníkům (nakladatelům a autorům) rozsáhlé záruky včetně „fungování na všech dostupných i budoucích zařízeních po dobu X let“ (což může v případě některých budoucích zařízení vyžadovat dodatečné úpravy). Tomu odpovídají i ceny za jejich služby.

Na druhou stranu se je možné běžně setkat s případy (eBooks.com aj.), že se e-kniha prodává např. ve variantách „ADE“ a „iBooks“ a zbytku zákazníků/čtenářů s desítkami nejrůznějších modelů čteček zakoupené e-booky prostě nějak fungují nebo ne, pokud člověk nemá přesně to zařízení, pro které je zakoupená varianta e-knihy určena (Sony / iPad / …), nákupem podstupuje riziko, že zážitek ze čtení nebude zcela hifi, případně si bude muset zakoupenou e-knihu trochu přitesat, pokud je to technicky možné a ví, jak na to.

Formátování e-booků se věnuji ve volném čase (vzhledem k typickému množství prodaných kopií od titulu si zatím nedokážu ani teoreticky představit, jak by se touto činností bylo možné živit), takže mám ve srovnání se zmíněnými zahraničními firmami omezené možnosti. Ze stejných důvodů (finančních) bývá nicméně u oficiálních českých knih (zejména v případě formátování jednotlivými distributory) laťka nastavená proklatě nízko, takže se jim i v amatérském režimu dá směle konkurovat. (Pokud si nakladatelství zajišťují tvorbu e-knih vlastními silami, situace bývá zpravidla lepší, sazeči mají ke knihám vřelejší vztah.)

Veřejné testování by mělo zájemcům o nákup (byl bych rád, kdyby se jednalo o komunitu fanoušků konkrétních nakladatelství / autorů / knih, se kterými si na sebe časem zvykneme) umožnit vyzkoušení e-knihy ještě před zařazením do prodeje na dostatečně dlouhé ukázce (všechny ukázky obsahují/budou obsahovat min. 10 % z celé knihy) a konstruktivními náměty přispět ke zvýšení zmíněné kompatibility.

Pokud se chcete do testování zapojit, postupujte následovně:

 • stáhněte si poslední verzi ukázky z prvního příspěvku ve vlákně (každé vlákno je věnováno jedné konkrétní knize)
 • ukázku si na svém zařízení přečtěte a formou komentářů dejte vědět, zda je OK nebo máte s něčím konkrétním problém (vždy uvádějte typ čtečky a informaci, zda testujete Mobi nebo EPUB)
 • nahlášený problém vyústí v nějakou diskusi a případně upravenou verzi ukázky, kterou si bude možné opět stáhnout
 • a tak dále

Registrovaní uživatelé s platnou e-mailovou adresou, kteří přispějí do diskuse alespoň jedním příspěvkem, budou po skončení testování slosováni a v případě vylosování vyhrají plnou verzi e-knihy (pokud s tím bude příslušný nakladatel souhlasit, pokud by s tím náhodou nesouhlasil, bude to hned na úvod zdůrazněno). Pokud na žádné problémy nenarazíte a e-knihu byste si v dané podobě klidně koupili, pro zařazení do slosování stačí napsat, že je ukázka na té a té čtečce v pořádku.
Autor Angrandir
Administrátor
#2 | Zasláno: 18 Zář 2011 20:52
Pokud se chcete zúčastnit testování nějaké konkrétní e-knihy, ale nechcete ji potenciálně vyhrát, postupujte následovně:

1. Pokud knihu nechcete vyhrát vůbec, pro sebe ani pro nikoho ze svých známých:
 • zapojte se do diskuse jako neregistrovaný uživatel – i když máte ve fóru založeného uživatele, nepřihlašujte se a zúčastněte se jako návštěvník nebo pojmenovaný návštěvník, nebo
 • zapojte se do diskuse jako registrovaný uživatel (pod svým jménem/přezdívkou), ale v kterémkoli příspěvku uveďte řetězec *NOWIN* (kdekoli, na začátku, na konci, uprostřed – stačí v libovolném jednom příspěvku, i když do konkrétní diskuse pošlete příspěvků několik)

2. Pokud e-knihu chcete vyhrát pro někoho ze svých známých (např. už ji vlastníte v papírové podobě, případně nemáte rád(a) příslušného autora/žánr apod.)
 • zapojte se do diskuse jako registrovaný uživatel, ale v kterémkoli příspěvku uveďte řetězec *WIN:<přezdívka_známého>*: pokud uvedete například *WIN:r00mcaiz*, obdržíte e-knihu na svoji e-mailovou adresu (uvedenou v registraci), ale stránka se „sociálním DRM“ bude obsahovat přezdívku r00mcaiz

Obecné poznámky:
 • kódy je nutné vymezit hvězdičkami (na začátku i na konci)
 • pokud v diskusi omylem uvedete kódy *NOWIN* i *WIN:<přezdívka_známého>*, nevyhrajete nic
 • přezdívky mohou obsahovat diakritiku i mezery
 • do budoucna budou výherci betatestu dostávat e-knihu ve všech dostupných formátech, takže není nutné formát specifikovat

Autor Angrandir
Administrátor
#3 | Zasláno: 28 Led 2012 11:44 | Změnil(a): Angrandir
Od ledna 2012 je testování nezištné, za účast nic nevyhrajete, k vyhrávání knih můžete nicméně využít soutěž (průběžně obohacovanou).
Betatest forum.elektronicke-knihy.info / Betatest / TESTOVÁNÍ E-KNIH – obecné poznámky Nahoru
Vaše reakce Klikněte na tuto ikonu, pokud se chcete přesunout na citovanou zprávu
  

» Uživatelské jméno  » Heslo 
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.